sebek

Z nemocnice jsem měl jít domů v neděli večer. Přišla za mnou přítelkyně. Byli jsme na pokoji sami. Došlo na takové ty dospělácké věci. Měl jsem orgasmus. Můj stav se začal zhoršovat.

Hrozně mě bolela hlava, divně se mi protočily oči. Ještě ten den jsem musel podstoupit operaci kvůli komplikujícímu krvácení do mozku. Nakonec mi vzali půlku mrtvého mozečku… Tohle je mírná úprava příběhu zdravého, ale hodně přepracovaného kluka. Měl ve svých 29 letech hned dvakrát CMP – cévní mozkovou příhodu. Mrtvici. Tu první několik dní předtím, když byl s přítelkyní na chalupě. Pak už ležel v nemocnici a dál ten příběh znáte. Dnes je mu 35 let. Vypráví pro ostatní hodně inspirativní příběh. A aktivně se zapojil do prevence tohoto onemocnění, protože většina z nás o mrtvici nic neví.

Přitom na mrtvici denně zemře v České republice 28 lidí. Pro srovnání, v posledních dnech úmrtí na covid-19 kolísají mezi 76 a 145 za den. CMP postihne každoročně téměř 30 tisíc lidí a před covidem byla druhou nejčastější příčinou úmrtí vůbec. Z globálního pohledu jsou to každé čtyři vteřiny, kdy někoho na planetě „trefí šlak“. Mozek je orgán velice citlivý na přísun kyslíku. Za pouhých pět minut bez něj už nenávratně odumírají první mozkové buňky. CMP je způsobena porušením cévního zásobení mozku krví. V 90 procentech případů jde o přerušení toku krve do některé části mozku uzavřenou cévou. Deset procent případů je způsobeno krvácením kvůli jejímu prasknutí. Pokles ústního koutku (FACE), ochrnutí…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 43

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte