RIchie
Vstupovat bez předsudků do jiných světů. (Olly Alexander jako hlavní hrdina seriálu It‘s a Sin) • Autor: Ben Blackall

O epidemii AIDS v osmdesátých letech se standardně netočí radostně. Většinou je u filmů či seriálů hlavní emocí hluboký smutek (Andělé v Americe) nebo naštvání na předsudky a strach, s nimiž velká část heterosexuálního světa k AIDS přistupovala jako ke gay moru, který se jí netýká (120 BMP). Už v hlavní emoci se tak aktuální britský seriál It’s a Sin, nazvaný podle stejnojmenného hitu Je to hřích britské skupiny Pet Shop Boys o věčném pocitu viny spojeném s homosexualitou, vymyká (v české distribuci je seriál uváděn s názvem Byl by to hřích). Příběh čtveřice mladých gayů a jejich kamarádky sdílejících londýnský byt během dekády, kterou prostupoval přízrak tehdy smrtelné nemoci způsobované virem HIV, také vypráví o nespravedlnosti a vině. Radost ale převládá.

Zkušený britský scenárista Russell T. Davies při psaní vycházel ze svých zkušeností. „Každý dialog by se dal vystopovat k lidem, které jsem znal, každý prožitek a zkušenost ke zkušenosti mých přátel,“ popsal vznik díla sám autor. It’s a Sin napsal jako oslavu a zpřítomnění životů, které nejsou v paměti definované nemocí nebo jako odosobnělá těla, jimiž nezadržitelně prostupuje virus. It’s a Sin je tak pro Daviese hluboce osobní. Zároveň však zapadá do současných aspirací zachytit moderní historii v její celistvosti. Nechat zaznít hlasy těch, kterým nebylo nasloucháno. Hlasy z okraje, jež vedou do světů, s nimiž se sice nemusíme ztotožňovat, ale které většinovou…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte