Tak já letím. Musím ještě narychlo pro vánoční stromek. Volám taxi, nasedám a stoupám vzhůru nad město. Tímhle bezemisním bezhlučným samořídícím letadlem jsem tam za chvíli. Tohle je prostě báječná doba. Ne jako dřív – vzpomínám třeba na ten děsný rok 2021.

Zaparkovat nebylo kde, všichni nadávali, spěchali a nevěřili, že by něco mohlo dobře dopadnout. Nevěřili na Ježíška, nevěřili na očkování ani na to, že jednou budeme lítat nad městem. Že si každý bude moct zavolat letadlo. Že kromě MHD bude taky UAM. Čili urban air mobility, přeprava po městě vzduchem.

Přitom už tehdy, v roce 2021, na tom pracovaly desítky firem. Všechny se snažily vyvinout létací stroj do města. Musel se vznést kolmo vzhůru a pak letět vodorovně. Nemohl se rozjet po dráze jako letadlo ani řvát a zvedat vítr jako helikoptéra. Bylo třeba víc menších vrtulí a víc motorů. Hledal se vhodný pohon, ideálně na elektřinu, na což ale bylo potřeba vyvinout lepší baterie. Prostě dost věcí na řešení.

Nicméně právě kolem roku 2021 se to už začalo vcelku dařit. V září se nad středními Čechami proletěl český letoun s kolmým startem Zuri. V listopadu se v Soulu poprvé vzneslo letadlo firmy Volocopter na zkušební let i s cestujícím. Kromě toho vyvíjela své letouny spousta dalších firem, letecké společnosti i automobilky. Slibovaly létající porsche i toyotu. A myslíte, že byl někdo nadšený? Že se někdo těšil? Tehdy v roce 2021? Ani náhodou, nikdo se ani neusmál.

Lidé se naštvaně posouvali po silnicích, stáli…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte