Většina z nás si to ze školy dobře pamatuje, pravidla jsou stále stejná. Blíží se Vánoce, s nimi prázdniny, jenže kalendář je zrádný a proměnlivý. Někdy přinese jackpot v podobě celých dvou volných týdnů, jindy černého Petra, když se svátky kryjí s víkendem.

Letos potrvají jen sedm dnů plus dva víkendy. Tedy nejkratší možnou dobu, o tři dny méně, než když kalendář vyjde pro školáky dobře.

Chvíli byla naděje na změnu, to když po volbách pětikoalice slíbila prázdniny prodloužit. Starý ministr školství je ale proti a tomu novému nápad rozmluvil.

Je to prazvláštní rozhodnutí – v době, kdy je země opět v nouzovém stavu a nápor na nemocnice kulminuje. Jistě, poučili jsme se, už ctíme rozumný úzus, že vzdělání by se mělo škrtit až jako poslední. Děti byly doma až moc, argumentuje ministerstvo, k žádným dalším omezením se nikdo ve vládě nemá, takže do školy se půjde řádně do posledního dne.

Bazírovat na oněch třech dnech je ale zbytečně umanutý pohyb ode zdi ke zdi. Bilance přínosů a rizik vychází jasně pro volno. Předprázdninové dny patří ve školách k těm volnějším, takže strachovat se o zmeškanou látku není třeba. Neobstojí ani námitka, že zdravotníci nemají kam dát děti. Od druhého stupně si školáci doma poradí sami a pro ty menší lze zajistit speciální servis jako na jaře. Navíc – plné školy doktorům a sestrám na JIP nepomohou, naopak jim vyrobí další problémy. Ve středu budou děti ve školním kolektivu, v pátek usednou ke štědrovečerní večeři. Přijdou-li i prarodiče,…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte