Opil se nám kapitán, johojo. Hej hou, co teď udělat? Asi si o tom zazpíváme a dáme to na TikTok. Nahrávat námořnické písničky, označit je #seashantytiktok a postovat je na tuhle sociální síť je teď globální zábava. Na světě je prostě všechno jinak a johoho opilý kapitán, tato staletá odrhovačka, je teď hit teenagerů.

Opil se nám kapitán (v orignále What Shall We Do with a Drunken Sailor) je původně námořnická pracovní píseň zvaná sea shanty. Je jich mnohem víc, i když většinou nemají české verze, protože je to záležitost spjatá s mořem, zpívaná v rytmu práce na palubě. Melodie jsou chytlavé, texty nejsou žádná věda, hlav- ními tématy jsou velryby, rum, ženy – anebo nedostatek něčeho z toho. Pocházejí z minulých století, dnes je při životě udržují hudební skupiny většinou postarších vousáčů v pruhovaných tričkách. Neškodné retro, řeklo by se. Ale teď promořilo sociální sítě.

Stejně nepravděpodobný je původce této epidemie. Nathan Evans je skotský pošťák a amatérský hudebník, který se už nějakou dobu snažil získat popularitu na TikToku. Až ho napadlo zazpívat shanty. Zazpíval Leave Her Johnny (Opusť ji, Johnny), jen tak sám, ze- mitou skotštinou, zabubnoval do rytmu, a tiktokeři mu to nějak uvěřili – píseň vidělo víc než milion lidí. A další písničky pak ještě víc.

Rekordní je Wellerman s téměř čtyřmi a půl milionu zhlédnutí – šestadvacetiletý zpěvák v mikině zpívá song o velrybářích, kteří se nemůžou dočkat, až bude velryba naporcovaná a vypadnou odsud. Asi jako v…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1258

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte