07_dopis_jaros
Autor: Milan Jaroš

Dnes jsem objela další tři byty a opět nic,“ hlásí mi moje sousedka Mara, matka tří dětí, zatímco se ke mně blíží uřícená na kole. Američanka Mara a její manžel David podlehli jako mnozí další cizinci kouzlu Berlína a vybrali si tuto pro ně vzdálenou evropskou metropoli jako město, kde chtějí žít a vychovávat své děti. Neváhali proto od základů změnit život a přesunout se sem až z americké Filadelfie. Teď už však pátý měsíc zoufale shánějí byt, zatímco prodlužují svůj krátkodobý původně „prázdninový přechodný pronájem“ u nás v ulici. Davida stejný den k večeru potkávám na našem pískovišti ve dvoře, v ruce drží nejmladší tříletou dceru a v očích má slzy. „My někam přijdeme a majitelé si nás testují jako ve škole. Zajímá je, jaké máme školy a jak umíme německy,“ líčí mi muž martyrium s hledáním bytu.

Čtyřicátníci Mara i David patří mezi statisíce lidí, kteří se nechali zlákat kosmopolitním městem, kde se domluvíte anglicky, které je oproti Londýnu nebo Paříži stále levné, kde je plno zeleně, kde jsou všichni přátelští k dětem, kde je kvalitní vzdělání a taky dobrá a dostupná lékařská péče. Z těchto důvodů je Berlín logicky populární. Většině lidí už však nedochází, že jde zároveň o město, jehož pověst se rozkřikla natolik, že už mu zoufale nestačí kapacity. Není v něm téměř možné sehnat dostupné bydlení a to se nemění ani během koronavirové krize.

Statistiky mluví jasně. V posledních letech obyvatel Berlína přibývalo každý rok téměř o padesát tisíc. Zároveň od roku 2017…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte