Tak jsme tu měli kauzu, nebo spíš kauzičku. Do médií pronikl interní materiál komise, v němž eurokomisařka pro otázky rovnosti instruuje kolegy, jak mluvit veřejně neutrálně. Cílem Heleny Dalli bylo představit slovník, který nikoho neurazí pro jeho pohlaví, sexuální orientaci, etnický původ a tak dále.

Třicetistránkový materiál obsahuje rady, aby se úředníci obraceli na posluchače oslovením „milí kolegové“ spíš než „dámy a pánové“ kvůli transgender lidem nebo aby se ptali na jméno místo na křestní jméno, protože ne každý v EU je křesťan. Ve stejném duchu komisařka žádá, aby úředníci měli na paměti, že Vánoce tu neslaví každý, a tak místo obratu „čas Vánoc může být stresující“ říkali třeba „prázdninový čas může být stresující“.

Čtenář už tuší, oheň byl na střeše. Internetem se rychle rozšířila zpráva, že „Brusel chce zakázat Vánoce“. Chytly se toho nejen různé servery a kritici Unie, ale dokonce oficiálně Vatikán a komise byla nucena dokument s ostudou stáhnout.

Stane se, dalo by se říct. Podobné kiksy ale nejsou ojedinělé. Jsou symptomem dlouhotrvajícího problému Evropské komise, a sice toho, že má moc členů. Dvacet sedm komisařů, členů evropské „vlády“, je prostě příliš vysoké číslo. Ne každý má jasně danou agendu a někteří si musí práci tak trochu „vyrábět“, aby dali najevo, že tu jsou také. Přesně případ Heleny Dalli, která „visí“ mezi komisaři pro sociální věci a justici.

Členové komise dlouho kopírovali rezortní ministry z národních vlád, změnilo to ale…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte