Trvalo to přes 2000 dní, ale výsledek je jasný. Jednání ministerstva vnitra, policie a pražského magistrátu, institucí, které se na přání Hradu podílely v roce 2016 na znemožnění ohlášené demonstrace, bylo protiprávní a bylo namířeno proti ústavním právům občanů. Tuhle celkem jednoduchou větu vyřkl ve čtvrtek pražský městský soud, a ukončil tím pětiletou peripetii, na jejímž počátku stály protesty českých občanů proti porušování lidských práv v Číně a které provázely pražskou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Protesty byly potlačovány masivními policejními manévry, jejichž smyslem bylo eliminovat každou aktivitu, která mohla šéfovi čínských komunistů připomenout jeho domácí, v Evropě dnes zcela nepřijatelnou politiku.

Připomeňme, že koncem března 2016 se měla na Hradčanském náměstí konat zmíněná demonstrace. Pořadatelé chtěli čínskému prezidentovi vzkázat, že mají k Číně, k tamnímu dodržování lidských práv a k okupaci Tibetu jiný vztah než jeho hostitel Miloš Zeman. A chtěli také vzkázat, že se stydí za způsob přijetí čínského prezidenta, který vypadal jako vítání imperátora a z pohledu kritiků byl pro suverénní zemi mírně řečeno nedůstojný.
Jenže demonstrace na Hradčanském náměstí byla na poslední chvíli „zakázána“. V uvozovkách proto, že se Hrad a pražští radní uchýlili k rafinovanému kroku. Náměstí znepřístupnili magistrátem schválenou „dopravní uzavírkou“ a demonstranty na něj nepustili. Pořadatelé demonstrace podali vzápětí žalobu: ta zjednodušeně říkala,…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte