Civilizace•14. 11. 2021•9 minut
„Zelený“ vodík, kapalný plyn
Na co (také) budeme jezdit, až skončí nafta a benzin
Zatímco svět vyjednává o omezení klimatických změn, výrobci osobních aut už mají víceméně jasno: budoucnost je v elektřině. Volkswagen, Volvo, Renault i další automobilky oznámily, že během 10–15 let budou jejich nejprodávanějšími vozy elektromobily. To ale neznamená, že tu s námi – hlavně v ostatních oblastech dopravy – nezůstanou také další typy pohonu. Významné místo si i za jednu nebo dvě dekády stále udrží benzin a nafta, o přízeň dopravců i běžných automobilistů se ale budou prát také další paliva.
Nadějný – už 20 let
Koncem léta Českem proběhly dvě zdánlivě nesouvisející zprávy. Ostravský miliardář Jan Světlík si koupil první vodíkové auto v Česku, model Toyota Mirai, podle svých slov hlavně k propagačním účelům a popularizaci vodíkových technologií. Ostatně nejbližší vodíkovou čerpací stanici má pan Světlík až ve Vídni, tedy 300 kilometrů daleko. I ta ale většinou zeje prázdnotou, protože ani ve zbytku Evropy není vodíkových aut mnoho. Dojezd na jedno naplnění vodíkové nádrže je u Mirai asi 600 kilometrů, takže by se z Ostravy dalo dojet pouze načerpat a zpět.
Druhá zpráva pochází z Brna. Tamní radnice ohlásila, že na vybraných linkách MHD chce začít testovat vodíkový autobus a k tomu vybudovat plničku. Kromě toho zvažuje také možnosti využití vodíku v kolejové a osobní dopravě i energetice; mohl by se vyrábět například v Teplárnách Brno nebo s využitím elektřiny ze solárních elektráren instalovaných na brněnských střechách.
Obě zprávy ilustrují, jak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu