Společná dohoda mezi Spojenými státy a Čínou o „vystupňování boje s klimatickou změnou“ byla zcela správně vnímána jako krok vpřed, i když zatím jenom velmi malý krok. Neobsahuje žádné specifické cíle, na rozdíl od dohody, již vyjednala v roce 2014 administrativa Baracka Obamy a jež předcházela pařížským dohodám. Současně ale naznačuje obnovení seriózního dialogu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a zároveň největšími producenty skleníkových plynů. Právě to ostatně vysvětluje, proč mělo tolik účastníků schůzky OSN v Glasgow dojem, že společné prohlášení vlilo do klimatického vyjednávání novou energii. A protože přichází po letech napjatých vztahů mezi Washingtonem a Pekingem, dobře také ukazuje ústřední dilema budoucí americké zahraniční politiky. Měla by se zaměřit na řešení největších a nejsložitějších globálních problémů, nebo by se měla soustředit na soupeření s Čínou?

Jak v časopise The Atlantic poznamenává Uri Friedman, prezident Joe Biden hovořil v září na plenárním zasedání OSN o „základní pravdě 21. století“, totiž že „naše bezpečnost, naše prosperita a samotné svobody jsou navzájem propojeny“, a prohlásil, že „musíme spolupracovat jako nikdy dříve v minulosti“. Když se soustředíme na hlavní výzvy budoucnosti, klima, pandemie, kybernetické války a kybernetickou bezpečnost, je opravdu obtížné chápat, co by bylo možné vyřešit bez spolupráce mezi Spojenými státy a Čínou.

Biden ale přesto slíbil, že jeho administrativa bude sledovat politiku „extrémního…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte