Poslední čtyři roky byla linka Praha–Brusel vytěžována kauzou střetu zájmů Andreje Babiše. Mezi Evropskou komisí a českou vládou to bylo takřka jediné téma a prosakovalo i do dalších fór. Demisí českého premiéra se ale situace změnila, a tak, když minulý týden přijela do Bruselu náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj Daniela Grabmüllerová, která valnou část komunikace mezi komisí a českými úřady vyřizovala, autorka těchto řádků se jí zeptala, jak se věci teď mají. A mají se tak, jak se nabízelo.

Babišův případ nasvítil celkově slabý český systém v předcházení situacím, kdy příjemci dotací jsou těmi, kdo o nich rozhodují. Tento systém Češi nyní zlepšují. Náměstkyně Grabmüllerová řekla, že se připravuje metodika pro příjemce dotací i pro řídící úřady v ČR, jak ověřovat, zda je všechno v souladu s pravidly. A potvrdila, že schválení nové metodiky je „horizontální podmínkou“ komise ve vztahu k unijním penězům. Změny v dohledu nad rozdělováním eurodotací se tedy týkají jak těch, které budou vyplaceny ještě ze současné obálky, tak i peněz, jež do Česka potečou z nového rozpočtu Unie a také mimořádných 180 miliard korun na obnovu po pandemii.

Kdyby Andrej Babiš hned od počátku nezastíral problém – tedy to, že holding Agrofert, jeho celoživotní dílo, stále kontroluje –, věc by se dost možná ředila až do úplné ztráty v překladu. Takto svým vzdorem držel evropské úředníky ve střehu a ti pomohli Česku ke – snad! – transparentnějšímu a férovějšímu systému rozdělování dotací.…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte