Moc dobře znám bezmoc pečujících lidí, kteří chtějí mít svého blízkého na konci cesty doma a není to možné,“ říká ředitelka plzeňského mobilního hospice Domov Jana Červánková. Před šesti lety ho zakládala, protože sama nesehnala odpovídající pomoc pro svou babičku. Na konci listopadu ovšem její hospic s poskytováním služeb pro dospělé nevyléčitelně nemocné pacienty skončí, nemá totiž peníze na lednové výplaty zaměstnancům. Z původního týmu 30 lidí tak zůstane pouze trojice sester a dva lékaři, kteří budou dále poskytovat hospicovou domácí péči dětským pacientům a rovněž terénní odlehčovací služby pro všechny věkové skupiny. Na území Plzeňského kraje tak zbude jen jediný mobilní hospic pro dospělé na Tachovsku, který však péči o všechny klienty z Plzeňska pokrýt nestačí. Další možností pak jsou už jen služby kamenného Hospice svatého Lazara v Plzni.

Bez podpory se neobejdeme

Situace začala být pro Domov podle ředitelky vyostřená už letos na jaře, jenže tehdy to vypadalo, že se ji díky darům a individuální dotaci od města a kraje podaří zvrátit. Žádost o dotace však nebyla úspěšná a sponzoři a dárci, na jejichž pomoci většina mobilních hospiců obvykle závisí, si v důsledku koronavirové pandemie nemohli dovolit být stejně štědří jako v uplynulých letech. „Je rozdíl, když vám firma dá 100 tisíc, nebo pět, z toho několikamilionový rozpočet poskládat nejde,“ konstatuje Červánková s tím, že firmy mají samy co dělat, aby přežily. Navyšovat ceny svých služeb Domov z…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte