Možná tomu nebudete věřit, ale z klimatické fronty přichází několik skutečně dobrých zpráv. Minulý týden se přibližně 100 zemí dohodlo na omezení emisí metanu o 30 procent do roku 2030, čímž se podařilo zacelit skutečně povážlivou mezeru v klimatické strategii. Dosaženo bylo také rámcové dohody, jež by měla ve stejném časovém horizontu ukončit odlesňování, a to včetně příslibu potřebné finanční podpory. (Odlesňování má na svědomí zhruba deset procent světových emisí uhlíku.) Soukromý sektor se zavázal, že do roku 2030 vyčlení ve svých investicích 130 bilionů dolarů s cílem dosáhnout nulových emisí. Smyslem popsaného úsilí je omezit globální oteplení na 1,5 °C.

Zrychlují také pozitivní trendy ve vývoji nových technologií. Cena solární a větrné energie se v letech 2009–2019 snížila o 89 a 70 procent, cena lithiových baterií klesla za poslední tři dekády zhruba o 97 procent. Díky vyšší účinnosti a čisté energii mohou dnes jednotlivé země vykazovat růst svých ekonomik, aniž by přitom zvyšovaly emise skleníkových plynů.

To ale samo o sobě nestačí. Ve skutečnosti potřebujeme, aby se emise výrazně snižovaly, nikoli aby zůstávaly na konstantní úrovni. K takovému cíli ovšem nesměřujeme. I kdyby všechny země dodržovaly své závazky z konference v Paříži, a většina tak nečiní, došlo by do roku 2030 k poklesu emisí pouze o 7,5 procenta. Experti se nicméně shodují, že pokud chceme vzestup teplot udržet pod hranicí 1,5 °C, musíme do té doby produkci skleníkových plynů snížit…

1_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte