Následujícímu tématu se budeme důkladněji věnovat ve speciálním vydání Respektu, které chystáme na konec listopadu a budeme ho věnovat některým sporným bodům západní debaty. Nicméně, proč trochu neochutnat už teď, zvlášť když se v Glasgow právě diskutuje o snaze stabilizovat planetární klima.

Že se Američané nedokážou dohodnout na společném postoji ke klimatickému průšvihu, je známá věc. Domluvit se nedovedou stoupenci republikánů s voliči demokratů, poštěkat se ale umí i demokraté mezi sebou. O tom, jak centristický demokratický senátor zablokoval klimatickou legislativu vlastní strany, takže Joe Biden dorazil do Glasgow s (polo)prázdnou, jsme na tomto místě ostatně psali už minulý týden.

Co ale, když existuje řešení, tedy způsob, jak názorovou propast překlenout? Zní to fantasticky, britský novinář a profesor Anatol Lieven však určitou představu má. I v Americe (nebo Británii) totiž stále ještě existuje instituce, která má nadstranickou autoritu. Jedná se o ozbrojené síly. Čtete správně, armáda, vojáci, silové složky, jež si obvykle s řešením civilních problémů nespojujeme.

Žádný strach, nebude následovat výzva k vojenskému převratu, britský autor v knize Climate Change and the Nation State (Klimatická změna a národní stát) pouze doporučuje, aby třeba americká armáda vstoupila vahou své autority do americké diskuse. Kdyby to udělala, mohl by se vzhledem k její pověsti střed amerického veřejného mínění rychle sjednotit.

Jenže myslí si vojáci něco o…

1_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte