Slovo „tabu“, které znamená něco nedotknutelného a zapovězeného, má svůj původ v polynéských jazycích. Polynéské „tapu“ připlulo s Jamesem Cookem do Velké Británie v 18. století a Britové jej pozměnili na „taboo“. Odtud se pak v 19. století dostalo do češtiny. V mezilidských vztazích je tabu incest, ve stravování je to třeba kanibalismus. Tabu však existuje i v jazyce.

V užívání některých slov brání mluvčím důvody náboženské nebo společenské. Naši předkové se například báli říkat slova označující nebezpečná zvířata, protože věřili, že by je tím přivolali. Používali proto opisy, například „medvěd“ znamená „ten, kdo jí med“. Měli také zakázáno „brát boží jméno nadarmo“, a tak místo „Bůh“ dávali přednost výrazům „Pán“ či „Hospodin“. Při klení náboženské výrazy komolili a měnili, aby nepůsobily znevažujícím dojmem: „ježkovy oči“ místo „ježíšikriste“, „krucipísek“ místo „krucifix“ apod. Vyhýbali se také výrazům souvisejícím se smrtí, sama „smrt“ pro ně byla „zubatá“ a pro sloveso „zemřít“ vznikla celá řada eufemismů – „odejít“, „odebrat se na onen svět“, „vydechnout naposledy“.

V dnešní době za tabuová považujeme taková slova, která jsou obecně chápána jako neslušná, nezdvořilá či hrubá. V našem civilizačním okruhu jde o některá slova z lidské anatomie a fyziologie, především ta spjatá s vyměšováním a plozením, jež hodnotíme jako sprostá či vulgární. Hranice toho, co je vulgární, a co ještě přípustné, se ale v posledním desetiletí značně posunula a vulgarismy už nejsou v…

1_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte