Joe Biden, a tedy Spojené státy, nepřijíždí na klimatickou konferenci v Glasgow přesně s takovým plánem, jaký si představoval. To tedy mírně řečeno. Pravda, na stole leží (stále ještě neschválený) obří investiční zákon a v něm je na snahu stabilizovat globální klima vyčleněno astronomických 555 miliard dolarů. Jenže to nejpodstatnější chybí. Z legislativy úplně zmizel program, který měl motivovat americké energetiky k odchodu od fosilních paliv – ty aktivní odměňovat, ty pasivní pokutovat. Neprošel přes odpor jediného senátora, zástupce Západní Virginie Joea Manchina.

Ano, tohoto pána tady trochu luxusně zmiňujeme už podruhé během dvou týdnů, to ale jenom dokládá, do jaké mocenské pozice se může člověk dostat, když se ocitne ve správnou chvíli na správném místě. Západní Virginie je stát velký zhruba jako Čechy a půlka Moravy, žijí v něm ale pouze necelé dva miliony obyvatel. Ti jsou na americké poměry tradičně hodně chudí, hodně konzervativní, hodně dělnicky tradiční. Hlavním odvětvím hornatého státu byla, co kdo pamatuje, těžba uhlí a těžba dříví. V prezidentských volbách tady demokratičtí kandidáti nemají šanci. Přesto tu mají demokraté jednoho senátora, a kdyby ho neměli, nedohadovali by se v Kongresu ani o té podobě zákona, která je nyní na stole – neměli by totiž ani nejtěsnější většinu.

To prakticky znamená, že když přijde na rozhodování o klimatu, je teď americkým prezidentem Joe Manchin. Joe Biden to vlastně ani nepopírá. „Když máte 50 hlasů v Senátu, je…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1859

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte