Když autorka této glosy nedávno popisovala tuzemskou situaci kolem interrupcí, obdržela řadu emocemi nabitých reakcí. Nejčastější výtka nesměřovala k příběhům žen (a jednoho muže) uvedených v článku ani k datům, která dokládají, že i v Česku interrupci nejčastěji podstupují ženy, které už děti mají, a že počet zákroků během let výrazně klesá. Týkala se „nevhodného“ termínu „umělé přerušení těhotenství“, který sice používá legislativa i statistici, ale který by pisatelé nejraději opravili na „umělé ukončení těhotenství“. Tito diskutéři by tedy nejspíš souhlasili s návrhem zákona, kterým část vládního hnutí OĽaNO usiluje upravit na Slovensku pravidla pro interrupce a proti němuž se minulý týden masivně demonstrovalo v řadě slovenských (i českých) měst; kromě občanské společnosti se hlasitě a nesouhlasně ozvala i lékařská obec. Kromě změny názvu zákroku (právě na výše zmíněné umělé ukončení těhotenství) norma navrhuje také další zdánlivě nedůležité či formální změny – mimo jiné zákaz reklamy na interrupce nebo prodloužení čekací doby mezi návštěvou u lékaře a zákrokem samotným.

Jenže když se na návrh zákona, který je za poslední tři roky již devatenáctým pokusem změnit slovenskou potratovou legislativu a který by měl parlament ve druhém čtení projednat tento týden, podíváme optikou vzedmuté globální antipotratové vlny, vyvstane jejich pravá podstata. Odpůrci potratů totiž musí v době, kdy má právo žen na svobodné rozhodnutí…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1685

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte