Prezident je v neznámo jakém stavu, jeho okolí tvrdí, že se rozhoduje o své vůli, ale veřejnost o tom může důvodně pochybovat. To je nepřehledná a pro Česko nová situace. Co je podle ústavy nejlepší postup?

Ústava v článku 66 dává jednoznačný návod. Poslanecká sněmovna a Senát se musí společně usnést na tom, že prezident republiky není schopný ze závažných důvodů vykonávat funkci. A v tuhle chvíli je to podle mého soudu jediná možnost. Jinou cestu, jak vnést světlo do celého tohoto případu, nevidím.

Ale prezidentský tým tvrdí, že je při plném vědomí, a nemocnice to přímo nerozporuje, protože nemůže. Je tohle skutečně moment, kdy už je namístě prezidenta prohlásit za neschopného funkci vykonávat?

Jistě, je to na posouzení a případ od případu. Na jednu stranu je to těžké říct, když nemáme vůbec žádné informace. Ale z nepřímých důkazů lze usuzovat, že v tom stavu není. Počínaje převozem do nemocnice, tím problematickým podpisem-nepodpisem svolání schůze Poslanecké sněmovny, což by mělo mimochodem být velmi rychle vyšetřené, protože to jako jeho podpis nevypadá a bylo by to falšování veřejné listiny jako vyšité. Nepřímých důkazů je celá řada.

Na JIP se lze dostat snadno. I zcela zdravý prezident může mít nehodu na kole. Je ale dostatečný důvod pro zbavení pravomocí, že nevíme, co se děje, a nemůžeme si být jistí pravdou?

Nejen že jsme v naprostém informačním vakuu,…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte