64_dokument tydne_foto Česká televize
Industrie

DĚLNÍCI KULTURY

„Už jedéééééé!“ Tak minulý pátek vítaly v Praze desítky lidí Slovenskou strelu, která se zastavila na hlavním nádraží na cestě do Lužné u Rakovníka, kde o víkendu proběhlo setkání motorových vlaků. Rudě natřený vláček (opravdu, při pohledu na něj vás na první dobrou nejvíc trkne, jak je oproti dnešním kolosům titěrný) Tatra řady M 290.0 byl v roce 1936 vyroben pro Československé státní dráhy ve dvou kusech. Jeden se zachoval a po nákladné dvouleté renovaci nyní opět září původní krásou, přičemž je schopný se z domovské Kopřivnice dostat, kamkoli je mu libo.

Elegantní aerodynamické tvary technického skvostu jsou dílem konstruktéra Hanse Ledwinky. Autora pionýrských proudnicových aut pohybujících se na našich silnicích, v čele s legendární Tatrou 77, která si svou prvorepublikovou premiéru odbyla v roce 1934. Tohle auto dosahovalo rychlosti 145 km/h, vlak byl ještě o tři kilometry rychlejší. Trasu Praha–Brno–Bratislava zvládal za něco málo přes čtyři hodiny.

Ne že bych měl něco proti současnému designu, jehož nejlepší kousky byly do neděle k vidění na přehlídce Designblok 2021. Ale abych se přiznal, vedle „kupátka“ Jawa 750 z roku 1935, jehož restaurovanou verzi vystavuje šestnáctým rokem Národní technické muzeum, jsem v hlavním městě asi nikdy neviděl tak dokonalý výrobek, jakým je právě Slovenská strela. Taky to něco stálo: Tatra dala na renovaci 40 milionů, bezmála 80 milionů pak kdo jiný než Evropská unie, což vystačilo i na stavbu…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte