Kultura

Pohádka pro lufťáky

Bohemistka a komparatistka Zuzana Říhová ve své druhé próze přenáší pohádku o Červené karkulce do kulis současné vesnice. Její podání brutalitou překonává lidové verze a graduje v horor o emoční prázdnotě. Pár v krizi Bohumila a Bohumil se s mentálně postiženým synem stěhuje na venkov v naději, že zachrání rodinu. Blízkost přírody, prostý život a manuální práce je mají stmelit a smířit s vlastním údělem. Nový začátek se ale nekoná: dům v rokli na hranici lesa a vesnice naopak umocňuje pocity zmaru, trhá stehy hrubě zašitých ran a klade do nich vajíčka, z nichž se klubou další larvy nicoty.

Místní se na Pražáky dívají nejen skrz prsty, ale také jako lovec na kořist. Z původně bizarních situací – třeba když Bohumil pomáhá u porodu telete – se odvíjí příběh, který nemůže skončit dobře. Všechny malé i větší násilnosti už není možné připsat na vrub rázovitosti místa; vypovídají o něčem mnohem zlověstnějším. Nejvíce samozřejmě provokuje místní Bohumila, která i ve čtyřiceti nosí dlouhé vlasy, koupe se nahá v jezeře a má krásné oči. Z touhy pokořit ji (protože sex je tu stále o moci a převaze) se stává turnaj, který málem zhatí i původní plán na rituál. Při něm jsou lesní příšeře obětováni zjemnělí nově příchozí, kteří narušují řád odvěkého běhu věcí. Za velkými slovy se však krčí hlavně banalita zla a touha ovládat: vlk uvězněný místními v boudě, lufťácká rodina provokující svou jinakostí a sadismus jako lék na nepovedený život.

Strůjcem zla učinila autorka myslivce: „Tohle…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte