Dr Richard Florida at The RSA, London, Britain - 10 Sep 2012
Richard Florida • Autor: Profimedia

Profesor ekonomie Richard Florida se jednoho slunného dne procházel po kampusu Carnegie Mellon University v Pittsburghu, když na trávníku zahlédl extravagantního studenta, jak si se skupinkou dalších lidí hází s létajícím talířem. Po chvíli vyšlo najevo, že jeho spoluhráči jsou náboroví pracovníci z jisté softwarové firmy, kteří sem přiletěli až z dalekého Austinu – a frisbee představovalo jakési neformální námluvy. Florida zprvu nechápal, co firma viděla na mladíkovi, který „působil jako typický flákač“. Ke svému překvapení se však dozvěděl, že jde o nejnadanějšího programátora z ročníku, který s texaskou firmou právě podepsal lukrativní smlouvu.

Proč takový talent vymění Pittsburgh s jeho historií, řadou muzeí, operou a fotbalovým i hokejovým klubem za mnohem menší Austin bez podobných institucí, zeptal se ho. A odpověď ho zaskočila: kromě zajímavé práce nabídka mladého potetovaného muže přesvědčila právě proto, že je z Austinu. Podle něj šlo o pulzující, etnicky pestré a tolerantní město plné mladých lidí, kde působí skvělé alternativní kapely, v centru je plno kaváren i galerií a kolem krásná příroda. „V Austinu můžu mít kromě práce taky život,“ shrnul to.

Následně si Florida uvědomil, že tento příběh nebyl ojedinělý: nejlepší absolventi z Pittsburghu stále častěji odcházeli do kalifornského Silicon Valley, technologické startupy vzniklé při univerzitě zase přesídlovaly do Bostonu s odůvodněním, že pro mladé programátory nabízí město na pobřeží lepší životní styl.…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte