Minulý čtvrtek se v Poslanecké sněmovně neodehrála rvačka ani šarvátka, a dokonce ani potyčka, jak referovala některá zpravodajská média. K tomu, co se stalo, se vyplatí hledat přesné pojmenování. A to zní: V jednacím sále došlo k napadení předsedajícího schůze agresivním poslancem.

Znalci politické scény asi nejsou překvapeni, že tím útočníkem byl Lubomír Volný. Bývalý učitel tělocviku a podnikatel s chudobou, který před lety na severní Moravě skoupil zchátralé domy a pak v nich draze pronajímal bydlení chudým rodinám, je známá postava. Do sněmovny se dostal v roce 2017 na zádech Tomia Okamury, o dva roky později SPD opustil a založil vlastní uskupení, které nabírá podporu v nezakrytě xenofobním prostředí obdivovatelů Vladimira Putina a Donalda Trumpa, hlavně na sociálních sítích.

Sám Volný s oblibou sdílí dezinformace těžkého kalibru, třeba že v Německu už zase staví koncentrační tábory, tentokrát pro lidi nedodržující covidová opatření. Libuje si v provokacích, jako když ve studiu České televize opakovaně přes protesty moderátora pronášel, že Václav Havel byl největší vlastizrádce. Slovní agresivitu přitom jistí svojí mohutnou postavou, která budí v oponentech strach. Řečeno se znalci moderní historie – skutečně není těžké si Volného představit, jak ve stejnokroji SA na ulici kope do lidí za to, že nakupují v židovských obchodech.

V posledním roce Volný naskočil na vlnu odpůrců proticovidových opatření a sbírá na ní podporu. Zda se mu to daří natolik, aby se v…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte