Pokud jde o frekvenci mluvnických rodů v českých textech, je v nich ten střední zastoupen nejméně – jen přibližně v šestině případů (konkrétně v 17 procentech), zatímco mužský rod má výskyt 44 procent a ženský 39 procent. Tolik statistika.

A právě ten nejméně rozšířený rod nás tentokrát zajímá. Většina lidí si ještě ze školní výuky češtiny vybaví základní pravidla pro shodu přísudku s podmětem jednoduchým. Pokud je podmět u jmen středního rodu v množném čísle, je v přísudku koncovka „-a“, například „koťata se vyhřívala na jarním sluníčku“ nebo „na stromech dozrávala červená jablka“.

Existují ale výjimky, kterými jsou „děti“ a některé části těla. Ty mají v množném čísle shodu jako podstatná jména rodu ženského, a jsou tedy v přísudku zakončena na „-y“: „po prázdninách se děti vrátily do školy“, „jejich oči zářily štěstím“. Ale pozor! Jestliže nejde v případě očí a uší o tělesné orgány, jsou v množném čísle rodu středního s koncovkou „-a“ v přísudku, třeba: „oka na její punčoše tekla“ či „obě ucha u starého hrnce se ulomila“.

Jak je to ale v případě několikanásobného podmětu, jestliže chceme, aby byl podmět s přísudkem ve shodě, a nikoli ve válečném stavu? Tady záleží na tom, zda je některá část podmětu v jednotném čísle. Pokud ano, je přísudek zakončený na „-y“: „Rakousko, Finsko a Švédsko vstoupily do Evropské unie v roce 1995“, „kůzlata a tele se pásly na rozkvetlé louce“.

Jinak je tomu tehdy, když všechny složky několikanásobného podmětu jsou v množném čísle,…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte