21_auta_profimedia
Čtrnáct milionů elektroaut a milion dobíjecích stanic do roku 2030. • Autor: Profimedia

Německo se skládá ze 16 spolkových zemí, a pak je tu ještě Česko, které tvoří zemi sedmnáctou. Tak zní oblíbený bonmot rozšířený zejména mezi ekonomickými analytiky a novináři, který naráží na fakt, že ekonomiky obou zemí jsou extrémně propojené. Nejvíce je to vidět v automobilovém průmyslu, kde je Česko hlavní dílnou a dodavatelem součástek pro německé automobilky, jež z nich sestavují auta a prodávají je do celého světa.

Češi i Němci se na podzim chystají k volbám a navzdory zmíněné propojenosti automobilového výrobního řetězce by se mohlo zdát, jako by politici v obou zemích měli o směřování svého klíčového odvětví zcela odlišné představy. Zatímco v německých předvolebních debatách je jedním z hlavních témat ochrana klimatu a kandidáti na příštího kancléře mluví o tom, jak co nejplynuleji přejít od benzinu a nafty k vozidlům poháněným elektrickým pohonem, český premiér ve videovzkazech těsně před volbami emotivně slibuje, že tradiční spalovací motory budeme vyrábět dál, navzdory plánům Bruselu je zakázat. Při bližším pohledu se nicméně ukazuje, že reálný rozpor mezi směřováním obou zemí není zdaleka tak velký, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Rychleji než zákazy

Evropská unie chce do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality, což znamená, že členské země od tohoto data nebudou do atmosféry vypouštět více oxidu uhličitého ohřívajícího planetu, než kolik ho zachytí pomocí lesů či různých speciálních technologií. Součástí plánu, jak toho dosáhnout, je i to,…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte