Po celou dobu vyjednávání o brexitu usiloval o to, aby nad porušením dohody mezi EU a Velkou Británií bděl Soudní dvůr EU. Nesčetněkrát během své předchozí kariéry evropského komisaře pro vnitřní trh tvrdil, že společná pravidla platí pro všechny stejně a musí se dodržovat. Teď ovšem Michel Barnier kandiduje na nejvyšší post ve francouzské politice a všechno je jinak.

Na předvolebním mítinku republikánů v Nîmes minulý týden prohlásil, že Francie by si měla pořídit „ústavní štít“ proti verdiktům Soudního dvora EU. Podle Barniera musí země v otázkách přistěhovalectví „obnovit svoji suverenitu“ a mít možnost vyhnout se evropské jurisdikci v této věci. Pokud bude zvolen prezidentem, Barnier vyhlásí o příslušné změně ústavy referendum.

Francouz tím šokoval evropskou politiku, právě proto, že to není tak dávno, kdy kázal něco jiného. U vysokých funkcionářů EU, jakým byl, se předpokládá, že ani po konci mandátu nebudou mluvit jinak (a jak připomněl server Politico, když zároveň pobírají mnohatisícový důchod z Bruselu). Domácí politické kolbiště je ale nyní bližší košile. Barnier na migraci vsadil od počátku, před časem prohlásil, že by se na několik let měl „zmrazit Schengen“ a obnovit vnitrostátní hranice mezi zeměmi EU. Barnier si zjevně spočítal, že jedině tím přetáhne Marine Le Pen voliče.

Ještě podstatnější než sám výrok je jeho kontext. Evropské instituce se právě snaží uhájit princip nadřazenosti evropského práva nad národním před útoky z Polska a Maďarska – Varšavě…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte