Program je zaměřen na nejaktuálnější zaměstnance, kteří by se mohli dostat do největších potíží. Preferujeme finanční pomoc. Těm, kdo byli do programu zařazeni, to oznámíme v nejbližších dnech.“ To je asi nedůležitější část e-mailu, kterou obdržel dlouholetý tlumočník české jednotky, působící v Afghánistánu v rámci mise NATO Hašmatulláh Rahímí ve čtvrtek z české ambasády v Kábulu. E-mail reaguje na jeho otázku, jak vypadá operace jeho možného přemístění do České republiky.

Spoluprací s „okupanty“ se až do roku 2017 vystavoval nebezpečí pomsty Tálibánu. Dnes, kdy spojenecká vojska odcházejí a Tálibán dobývá Afghánistán, jsou pomsta a nejspíše Rahímího likvidace reálné a útěk do Česka, pro které léta pracoval, jednou z mála šancí, jak si zachránit život. V tomto kontextu je pozoruhodné, že si v e-mailu přečetl pouze formální fráze, které ten samý den zveřejnilo v tiskové zprávě české ministerstvo obrany. Prohlášením ministerstvo potvrdilo, že na konci července schválený vládní program na záchranu afghánských spolupracovníků se rozjel. Není ale jasné, na koho se vztahuje.

Pokud se týká jen spolupracovníků české armády, kteří pracovali pro české jednotky do chvíle jejich odchodu ze země, jde o čtyři až pět lidí. K tomu připočítejme jejich nejbližší rodinné příslušníky a dostaneme se zhruba na dvacítku lidí, jimž by česká vláda nabídla pomoc. Primárně se jedná o peníze, s přemístěním z nebezpečné lokality je to horší. Chvíli před uzávěrkou tohoto čísla přišly z Afghánistánu…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte