33-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pro běžného laika někdy není ani nutné číst složité vědecké studie, protože každý, kdo se dívá z okna, vychází z domu, pěstuje na zahradě rajčata nebo třeba jezdí v zimě na lyže, to prostě tak či onak ví. Podle poslední studie veřejného mínění v Česku, provedené výzkumným týmem katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity a iniciativou sociálních psychologů Green Dock, je 82 procent Čechů přesvědčeno, že na planetě dnes již probíhá klimatická změna nebo k ní dojde v budoucnu, a více než 70 procent ji považuje za důsledek lidské činnosti. Doby váhání a sporů s „klimatickými skeptiky“ jsou tak v podstatě u konce. Když měli respondenti průzkumu s názvem České klima 2021 oznámkovat, jak k debatě o klimatické změně přispívají různé veřejné osobnosti či instituce, získal jasně nejhorší hodnocení hlavní představitel skeptiků Václav Klaus starší. Kdo vidět chce, ten vidí, protože klimatická změna je už zjevná. Kdo z jakéhokoli důvodu vidět nechce, toho nejspíš nic nepřesvědčí.

Dokonce ani nejnovější zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu, která je svým jazykem drtivější než zprávy předchozí (a my se jí podrobně věnujeme na str. 20–23). Ano, situace je ještě o něco horší, než jsme si mohli myslet, klima se mění ještě o něco rychleji. Zároveň stále existuje možnost neblahý vývoj výrazně korigovat. Podstatou sdělení je ale fakt, že času je kriticky málo a že některým změnám, třeba vzestupu hladin moří, se už prostě nevyhneme. Osobní zkušenost vnímavých…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte