Podobně znějící slovesa „směrovat“ a „směřovat“ mají společné to, že jsou odvozena od stejného podstatného jména – „směr“. Leckoho však možná překvapí, že jejich význam je odlišný, a není proto radno je libovolně zaměňovat. V praxi se tak ale bohužel děje poměrně často. K záměně dochází u slovesa „směřovat“, které se – nesprávně – spojuje se čtvrtým pádem (například „své kroky musíme směřovat k nápravě současného stavu“). Jaký je tedy mezi těmito slovesy rozdíl?

Sloveso „směřovat“ označuje pohyb, zaměření či vývoj k nějakému cíli: „cesta směřuje doleva“, „obě okna v této místnosti směřují na východ“, „přesně vědí, co chtějí a kam směřují“. Používá se také ve smyslu vyvíjet se, dospívat k něčemu (třeba: „podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění směřuje hnutí ANO k vítězství v podzimních sněmovních volbách“), případně být namířený proti něčemu („nedávný tvrdý zásah bezpečnostních složek v Minsku směřoval proti odpůrcům Lukašenkova režimu“).

Naproti tomu sloveso „směrovat“ znamená dávat, určovat někomu nebo něčemu směr a pojí se se čtvrtým pádem, například: „kvůli dopravní nehodě na dálnici směrovali policisté řidiče na objízdnou trasu“, „žádost o dotaci směrujte na ministerstvo pro místní rozvoj“, „své dotazy směrujte na šéfa pobočky“. A stejné je to i s výrazy „nasměrovat“ či „přesměrovat“.

Zajímavé je, že sloveso „směrovat“ vyjadřovalo po dlouhou dobu pouze technický termín, ještě Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost z roku 1994 je vymezuje…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte