Ne že by v letní Americe nebylo o čem psát či mluvit, řeší se vyšetřování lednového útoku na Kongres i nedostatečná proočkovanost populace, skutečné emoce ale minulý týden vířilo rozhodnutí sportovní gymnastky Simone Biles vypustit olympijskou soutěž družstev i jednotlivkyň. Gymnastka se během klání psychicky zhroutila, začala mít pocit, že se v důsledku nesnesitelného stresu nedokáže soustředit, ztrácí kvůli tomu orientaci při krkolomných vrutech, a tudíž jí hrozí, že si ublíží.

Američané se s velkým zklamáním vyrovnávají samozřejmě různě, velká část z nich se s úžasem podivuje nad tím, jak velkou nálož na ramena téhle 148 centimetrů vysoké gymnastky vlastně naložili. Biles je letitá veteránka a světová gymnastická superhvězda. Čekalo se, že bude suverénně dál dominovat za pomoci stále náročnějších cviků. Že bude zároveň symbolem vzdoru všech ublížených žen, protože je jednou z obětí obrovského sexuálního skandálu, který se před pár lety přehnal americkým gymnastickým svazem. Že bude majákem pro všechny mladé americké černošky, které v ní budou vidět symbol všeho, čeho můžou dosáhnout. Že bude vzorem pro všechny barevné ženy… zkrátka se to už nedalo unést.

Zajímavé na celé situaci je, kolik amerických hlasů rychle začalo vnímat gymnastčino rozhodnutí jako hrdinské gesto. Nebyl to jistě univerzální názor, náměstek texaského ministra spravedlnosti na Twitteru nejdříve napsal, že Biles je „sebestředná, dětinská národní ostuda“. Za pár hodin už se tamtéž rozsáhle omlouval…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1730

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte