Roman Janoušek nastoupil ve čtvrtek do pražské věznice Pankrác. Splnil tak příkaz Vrchního soudu v Olomouci, který v půli července rozhodl, že je sice nemocný, ale nikoli tak vážně, aby se o něj nedokázali postarat vězeňští lékaři. Slavný pražský lobbista a muž, který měl v prvním desetiletí tohoto století nebývalý politický vliv, se vrací do vězení po více než pěti letech. Odpykat si má zbývající tři roky ze čtyřapůlletého trestu uděleného za to, že v opilosti a úmyslně zranil svým vozidlem ženu, jejíž auto předtím naboural. Žena se snažila nehodu vyřešit, Janoušek ale šlápl na plyn, ženu srazil a z místa ujel.

Těch pět let bylo naplněno Janouškovou snahou získat od soudu verdikt, který by jej od vězení osvobodil. Předkládal soudům zdravotní zprávy, které tvrdily, že jeho stav související s operací mozku je tak vážný, že by ho pobyt ve vězení mohl zabít. Soudy stále váhaly a Janouškův návrat do vězení odkládaly. Souběžně s tím Janoušek požádal o obnovu procesu – důvodem byly znalecké posudky, které tvrdily, že za jeho „najetí“ do ženy mohl výpadek vědomí právě způsobený jeho nemocí. Senát Ústavního soudu mu vyhověl, ale později jeho plénum velkou většinou hlasů rozhodlo, že obnova procesu by byla protiprávní, protože Janouškovy důkazy, které by mohly do případu vnést nové světlo, jsou nedostatečné.

Během tohoto soudního ping-pongu policie a státní zástupci vyšetřovali Romana Janouška a několik dalších lidí z laboratorní firmy Chambon, kteří měli před deseti lety…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3034

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte