30A_zdroj_czech_mid_ru_cs_CZ
Oficiální program medaile, neoficiální daleko pestřejší... (Borisenko vpravo s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem)

Pomerančový džus v říčanském hotelu Oáza byl posledním drinkem, který si vojenský přidělenec na ruské ambasádě v Praze Jevgenij Sergejevič Borisenko svobodně poručil na území Česka. Podíval se přitom na velký černý kufr u svých nohou a pronesl žertem k českému obchodníkovi, který mu to zavazadlo předal: „Vypadá tak podezřele, že se s ním asi daleko nedostanu.“ Nedostal se s ním nikam. Za minutu vtrhla do hotelu policejní jednotka a detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu Borisenka i jeho společníka zatkli. V kufru, plném speciální munice, na jejíž vývoz do Ruska se vztahuje embargo, našla policie i pistoli české výroby upravenou tak, aby nebylo možné vypátrat jejího majitele.

Říčanská razie se odehrála koncem loňského června, případ pro veřejnost objevil v srpnu Radiožurnál. Respektu se po několikaměsíčním pátrání v Česku i zahraničí podařilo zjistit nové podrobnosti o dosud anonymním muži, který byl pod diplomatickým krytím v Česku umístěn jako důstojník ruské tajné služby GRU. Zatčení diplomatickým pasem krytého špiona s kufrem ilegální výzbroje je podle dostupných veřejných informací samo o sobě ojedinělou záležitostí. Česká policie a tuzemské i zahraniční zpravodajské služby navíc podle našich informací dodnes zkoumají podezření, že Borisenkem nakoupená munice a pistole měly sloužit při „realizaci speciálních zpravodajských operací“.

Možná „k atentátu nebo nájemné vraždě či jinému teroristickému činu“, jak podle jednoho z našich zdrojů stojí v dokumentu, který spustil policejní operaci. Důležitá je zřejmě také tajnými službami zachycená indicie, že muž, který Borisenka na jeho ambasádním postu vystřídal – Viktor Viktorovič Budyak –, údajně spolupracuje se skupinou GRU, známou pod číslem 29155. Podezřením se české bezpečnostní instituce zabývají – skupina 29155 má za úkol speciální operace a je jí připsáno několik násilných akcí v zahraničí.

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte