A Louisiana National Guard UH-60 Black Hawk helicopter from the 1st Assault Helicopter Battalion,…

Jednu americkou tradici jsem si ani po více než deseti letech života tady neoblíbila: kupovat a zdobit vánoční stromek ještě před začátkem adventu. Každý rok většina Američanů nakupuje stromek okolo Dne díkůvzdání, který se slaví vždy poslední čtvrtek v listopadu. A zdobí jej hned víkend poté. V očích nás, kterým vždy stromeček záhadně nazdobil Ježíšek až 23. prosince večer, je to naprostý nesmysl. Čím dřív se ale zdobí, tím dřív je taky potřeba stromku se zbavit.

Hned po Novém roce doma diskutujeme o tom, jak dlouho ještě zvolna opadající smrček obalený převážně dětmi vyrobenými ozdobami ponecháme zářit. Bylo-li by na mně, zůstal by klidně ještě pár týdnů. Zapínání šňůry do elektřiny se stalo součástí mé ranní rutiny a barevná světýlka letos potřebujeme k životu tak nějak víc než jindy. Jenže v místních novinách si pak čtu zprávu o recyklaci stromků, na kterou už jsem od loňska zcela zapomněla. Vloni jsme termín pro recyklaci promeškali a dali si slib, že po příštích Vánocích poputuje náš uschlý stromek tam, kde mu bude nejlíp. Takže odstrojit se musí co nejdřív.

Recyklované vánoční stromky putují na nečekané místo: mají za úkol zpevnit mizející louisianské pobřeží, tedy pomoci s řešením jednoho z nejpalčivějších problémů amerického jihu. Každých devadesát minut totiž zmizí v průměru plocha o rozloze jednoho hřiště amerického fotbalu. Za posledních devadesát let ztratila Louisiana přes pět tisíc kilometrů čtverečních a v nadcházejících padesáti letech by mohla podle…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte