3-kom
Donald Trump • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Sociální sítě mají nečekaný problém. Umlčely amerického prezidenta vzpírajícího se pravidlům a svobodný svět se místo vděku začal ptát, kdo dnes vlastně vládne nad svobodou slova. Je to případná otázka.

Tolerovaný přístup

„Každý má právo vyjadřovat své názory,“ ubezpečuje česká ústava. Byla schválena před 28 lety a dodejme, že jsme si s takto formulovanou svobodou slova dlouho vystačili bez složitého právního manévrování. Každý mohl zhruba počítat s tím, že na veřejnosti smí říkat, co chce, aniž by mu hrozil postih. Ano, existují sice názory, které se říkat nesmějí (například popírat existenci holokaustu Židů), tohle omezení si ale hlídali vydavatelé novin, časopisů a knih.

Okruh publikací přitom nikdy nebyl tak velký, aby si nad slovními projevy nedokázal stát udržet kontrolu. Navíc pokud potřeboval, mohl opět podle ústavy omezit svobodu projevu dalším speciálním zákonem. Podle ústavy tak smí učinit, „jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti“.

Stručně řečeno, žili jsme v prostředí, kde všichni věděli, že si mohou tzv. pustit pusu na špacír v hospodě, kde je poslouchá pár dalších jedinců, ale že k většímu publiku se postoje, jež by kolidovaly se zákony, nejspíš nedostanou.

Tenhle přehledný stav, v němž demokratické státy a jejich občané dokázali balancovat na hraně svobody slova a jejího „rozumného“ omezení, skončil vynálezem…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte