Kultura

Změnit zdravý rozum

Automatizace není překážkou, ale základem budoucnosti

Kolaps levicových stran se neodehrává jen u nás, ale je evropským fenoménem. Příčiny a řešení úpadku levice hledají Nick Srnicek a Alex Williams v knize Vynalézání budoucnosti. Postkapitalismus a svět bez práce. A rozhodně se nedrží při zdi.

Oba autoři přednášejí na univerzitách v Londýně a jsou spojení s tzv. akceleracionismem – myšlenkovým směrem, který prosazuje radikální modernizaci a předpokládá, že „akcelerací“ některých současných společenských a technologických tendencí by bylo možné dosáhnout zásadní změny. V jejich případě tedy například neodmítat robotizaci, ale naopak usilovat o automatizaci veškeré práce.

Vyvinout alternativy

Za hlavní problém dnešní levice autoři považují její rezignaci na budoucnost: žádnou neprosazuje a v nejlepším případě jen brání pozice. Byla to přitom vždy levice, kdo tlačil vpřed nové myšlenky a brojil proti stávajícímu řádu, zatímco pravice obvykle hájila přítomnost. Autoři kritizují reakci levice na globalizovaný svět, kdy se mu snaží čelit soustředěním na lokální problémy a lokální řešení. Tuto koncepci označují jako „lidovou politiku“, která je podle nich reaktivní, bez dlouhodobých cílů, a proto neúčinná; je sentimentální a pesimistická a předpokládá, že velké změny nejsou v našich silách.

Řešení autoři vidí v představení utopické vize, o kterou bude levice usilovat, přičemž tato vize povede ke změně „politického zdravého rozumu“. Opakovaně totiž upozorňují, že „zdravý rozum je historicky zakotvená a…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte