Ty, kdo foukáš do řeřavění ptáků,“ začíná jedna báseň nedávno zesnulého Francouze Cédrica Demangeota. Nemá smysl ukazovat, jak pokračuje, ta báseň není srozumitelná. Prostě poezie, jako vždycky, říkáte si. Nejde ji pochopit, nic mi nepřináší a tak dále. A stejně se učitelé budou ptát: co tím chtěl básník říci?

Poezii mám rád od té doby, co jsem si tuhle otázku přestal pokládat. Nejraději teď čtu básně, u kterých nejen že nevím, co chtěl básník říct, spíš absolutně nemám tušení. Líbí se mi, když můj mozek tápe v obrazech řeřavějících ptáků, marně se snaží přijít na smysl následujících slov: „Závrať krtka / víčko visící / vzadu na nebi.“ Když tyhle verše čtu, musím si připomenout, co je to krtek, co je víčko, jak vypadá zadní strana nebe. Moje mysl dělá dřepy. Připadám si jako na táborové bojovce. Stojím uprostřed lesa ve tmě, s šátkem přes oči, rukama ohmatávám kůru smrků a mám pocit, jako bych poprvé v životě cítil strom.

Často se o věcech říká, že jsou tabu – třeba sňatky stejnopohlavních párů nebo smrt. Myslím, že jsme udělali tabu i z neporozumění. Ostatně, spoustě věcí rozumíme nebo rozumět chceme. Vyznáme se ve virových mutacích, chápeme gravitační vlny, interpretujeme statistiky nehodovosti cyklistů s automobily a nekompromisně jimi střílíme po diskutérech na sociálních sítích.

Básně ale vracejí do hry neporozumění. A nevědět, o čem je řeč, je někdy povznášející. Třeba před několika týdny, když jsem po pandemii konečně zase zažil autorské čtení. Na pódiu…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte