„Jsou dějiny od toho, aby ve vás vyvolávaly pocit hrdosti, nebo abyste se měli zač stydět?“ ptá se v deníku Financial Times britský historik usídlený v USA Simon Schama. V podstatě tak shrnuje těžiště líté debaty, která právě otřásá Amerikou.

Více než dvacítka amerických států si již odhlasovala opatření, jež brání tamním školám zatěžovat žáky dějinnou interpretací nazývanou souhrnně kritická teorie rasy. Ta v podstatě tvrdí, že rasismus není projevem idiocie jednotlivců, ale systémovým jevem trvale přítomným v americké společnosti. Že o Spojených státech nelze bez rasismu vůbec přemýšlet, a to nejen při pohledu do zpětného zrcátka dějin, ale nejspíš ani s očima upřenýma do budoucnosti. Ve slavné povídce Derricka Bella, jednoho z praotců zmíněné teorie, tak během návštěvy mimozemšťanů vymění „bílá“ Amerika (po krátkém váhání) své černošské spoluobčany za nabídku technologických vymožeností. Spoutaní černí Američané nastupují do kosmické lodi a opouští kontinent podobně, jako do něj kdysi přibyli. Nic se nezměnilo. Nic se nikdy nezmění.

Popsaný pesimismus si oblíbila americká levice, její konzervativní protipól naopak i nadále lpí na optimistické interpretaci amerického příběhu. O počátečním hříchu jistě nelze pochybovat, Američané se ale mají vnímat jako národ přičinlivých vymítačů ďábla. Boj se odehrává v nitru každého jednotlivce, jen on je odpovědný za své postoje a činy. Není to zrovna běh na krátkou trať a ani tenhle pohled nenabízí dokonalost, o té však lidské…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1729

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte