Ambrosetti International Economic Forum 2018
Kishore Mahbubani • Autor: Getty Images

Dobří přátelé jsou k sobě upřímní, vědí o sobě, že jednají ve svém nejlepším zájmu, zároveň empaticky myslí na city toho druhého. A díky téhle kombinaci se nebojí říkat si i nehezké pravdy. Dlouholetý diplomat a akademik Kishore Mahbubani se za „přítele Západu“ označuje velmi často – a z této pozice dlouhodobě Západ varuje, že se ve vztahu ke zbytku světa, a zejména k jeho rodné Asii, dopouští řady chyb. Dvaasedmdesátiletý Singapurec indického původu působil například jako velvyslanec při OSN, kde mimo jiné vedl Radu bezpečnosti. Zkušenosti sbíral i na nejprestižnějších amerických a asijských univerzitách a hluboké vazby tak navázal na obou stranách Pacifiku. To vše ho v jeho vlastních očích i v očích řady západních médií a think tanků pasuje do pozice komentátora klíčového bodu mezinárodních vztahů.

Do západní debaty vstupuje s ambicí vysvětlovat, jak dnešní Asie funguje a kde Západ v přístupu k tomuto kontinentu nejvíc chybuje. Jeho hlavní sdělení by šlo shrnout jednoduše: Zaspali jste, probuďte se. „Západní světová dominance, kterou jsme viděli v posledních dvou stech letech, je historická výjimka. A pomalu končí,“ říká. Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že až do začátku 19. století byly vždy dvěma největšími světovými ekonomikami ta čínská a indická. Pak je díky průmyslové revoluci vystřídala Evropa a následně i Severní Amerika, ovšem Asie je v posledních letech dohání, výjimečné období západní dominance končí a urputné snahy o zastavení tohoto střídání stráží…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte