64_film tydne_foto Česká televize
Kočár do Vídně

DĚLNÍCI KULTURY

Poslední červnový den se sešla zhruba dvacítka výtvarníků, aby ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze protestovala proti jeho aktuální prázdnotě. A také prázdnotě samotné instituce. „Nechceme se dále dívat na strnulost vrcholného vedení současné NGP, kterou ti schopnější odborníci opouštějí kvůli chybějící motivaci a nedostatku inspirace,“ formuloval stížnost za přítomné Jiří David v narážce na kurátorku Julii Bailey, která nyní z galerie odešla poté, co v paláci připravila probíhající retrospektivu Viktora Pivovarova. Tahle výstava je jednou z mála věcí, která se dá nyní ve „veletržáku“ vidět. Na závěr proto protestující zanechali v jeho malé dvoraně svá díla, aby měla galerie kde brát.

Galerie na akci vzápětí reagovala prohlášením. Podle ní za úbytek výstav může pandemie a za kritizované, zcela prázdné ochozy malé dvorany zase může to, že nesplňují „přísné klimatické podmínky pro vystavování uměleckých exponátů“. Druhý důvod je opravdu k pousmání, protože ještě nedávno byla na ochozech k vidění například skvělá shrnující výstava díla sochaře Stanislava Suchardy nebo část retrospektivy malíře Mikuláše Medka. Takové projekty z 20. století se tu dají dělat s naprostým klidem a nikdo po galerii nechce, aby na vzduchu a světle prezentovala citlivé Rembrandtovy grafiky, kterým by se opravdu nevedlo dobře.

Galerie také zveřejnila, že do roku 2023 ve Veletržním paláci chystá sedm výstav. To opět vzbuzuje rozpačitý úsměv, protože dřív se v něm…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte