Se ženou máme čtyři dospělé děti a dva téměř dvouleté vnuky. Zatímco společnou produkci dětí jsme již definitivně ukončili, výroba vnoučat je zjevně mimo naši kontrolu a my jen pobaveně čekáme, kam až to nakonec dotáhneme. Ale už ti dva malí kluci jsou dobrý začátek, který si nadmíru užíváme. S každým trochu jinak, protože jeden bydlí u nás v Praze přes ulici, zatímco druhý momentálně pobývá na druhém konci Evropy v Helsinkách, kde naše irsko-americká snacha studuje. S prvním jsme tak v téměř každodenním kontaktu a doslova nám roste před očima, druhého pak vídáme nárazově jednou za pár měsíců.

Vzhledem k tomu, že jsem ve Finsku dlouhodobě pobýval a dodnes tam mám vědecké spolupracovníky, je pro mě poměrně jednoduché spojit pracovní cestu s víkendem u rodiny. Finové navíc nikdy během covidu nezakázali rodinné návštěvy, takže takové spojení dobře fungovalo i v době nejtvrdšího lockdownu, kdy bych s pouhou vědeckou spoluprací jako důvodem cestovat nepochodil. Poslední návštěva, ze které jsem se před pár dny vrátil, už byla pozitivně poznamenána ustupující pandemií. Cestování bylo o poznání jednodušší než před pár měsíci a v Helsinkách byla po dlouhé době konečně znovuotevřena univerzita. Stejně jako v Praze už také fungovaly všechny obchody a restaurace, i když ty druhé se zavíračkou už v šest večer, což si lze alternativně vykládat buď jako boj proti covidu, nebo proti finskému alkoholismu. I tak jsme si s vnukem volný čas a zejména slunečný půlden ve dvou, kdy si jeho…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte