Když loni Rusko opět řinčelo zbraněmi u hranic s Ukrajinou, spolupředseda německých Zelených Robert Habeck se rozhodl poslat ukrajinskému prezidentovi esemesku. Na mobil naťukaná slova podpory vyústila do květnové cesty Habecka do Kyjeva, kde s Volodymyrem Zelenským navštívil frontovou linii na Donbasu, a odtamtud rozčeřil německou předvolební politiku.

Požadavky Kyjeva na dodání „obranných zbraní“ jsou „oprávněné“, řekl doprovázejícím německým novinářům. Rozvedl, že „Ukrajina nebojuje jen sama za sebe, ale brání i bezpečnost Evropy“, neboť její pád by jen dále podnítil ruské rozpínání. Habeck, jenž na jaře ustoupil spolupředsedkyni Zelených Annaleně Baerbock a nebude v září kandidovat na kancléře, tím obnažil praskliny ve straně, která v posledním roce vystupovala nebývale jednotně a vyšvihla se díky tomu do čela volebních preferencí (viz Respekt 21/2021). Několik kolegů, včetně bývalého předsedy a výrazné tváře levicového křídla Jürgena Trittina, bleskově připomnělo, že stranický program odmítá jakýkoli vývoz zbraní do válečných oblastí. Habeck odvětil, že neklid v partaji, která vznikla i z pacifistického hnutí, dobře chápe: „Je dobře, že se otázkami ohledně zbraní sami trápíme,“ řekl.

Ve vedení Zelených převládl strach, že by téma mohlo stranu dále rozklížit.

Tweetni to

Kritika se na něj ale snesla ze všech stran. Šéf poslanecké frakce sociální demokracie (SPD) Rolf Mützenich mu vyčetl „lehkovážnost“, která ukazuje nezpůsobilost…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1654

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte