Jedna věc je trapnější než rasista, a to rasista, který se bojí mluvit na plná ústa. Pomrkává, naznačuje, všichni přece víme, ale kdepak, já – když se to rozebere slovo po slovu – přece nic. Oblíbené jsou v tomhle žánru vytříbené slovní obraty, které dávají najevo poučený nadhled. Z karikatury v deníku Mladá fronta DNES, věnované obviněním Dominika Feriho ze sexuálního násilí, jsme se proto dozvěděli, že domnělé poslancovo chování bylo „značně neevropské“.

Je možné s autorem hrát jeho hru. Ano, je to neevropské, stejně jako je to neasijské nebo neamerické, protože znásilňovat lidi se nemá na žádném kontinentu. Je také možné operovat statistikami, ze kterých plyne, že v Česku se znásilňuje s podobnou vervou jako dejme tomu v Dánsku nebo na Srí Lance nebo v Uruguayi. Ale to je zbytečné. Každý to ve skutečnosti dobře ví.

Lepší bude za autora na rovinu říct, co mimoděčná zmínka o „značně neevropském chování“ přesně znamená: pokud se Dominik Feri onoho sexuálního násilí dopustil, tak to udělal, protože je z Afriky, je to černoch a nekontroluje se.

Pesimističtí pozorovatelé čekali, kdy se tenhle motiv v tuzemské debatě objeví. Čech Feri vypadá jinak než většina ostatních Čechů, má tmavší kůži a jiné vlasy, protože předkové z otcovy strany jsou z Etiopie. Úvahy nad „neevropskostí“ jeho chování říkají, že není jeden z nás, nikdy nebyl a ani nemohl být. A tak není divu, že první tuzemský politik, kterého podobná aféra dostihla, je právě on.

Takový názor se dal v tuzemské…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte