Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).
Postoj dnešní americké vlády k izraelsko-palestinskému konfliktu by šel asi nejlépe popsat slovy: Máme vás plné zuby. „Došli jsme ke stejnému poznání jako jiné vlády. Ani jedna strana v tuto chvíli není v situaci, kdy by byla schopná vést smysluplná jednání směřující ke vzniku dvou států,“ vysvětlil postoj administrativy Joea Bidena mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price již v prvních dnech konfliktu. Méně diplomaticky, s tímto vedením v čele Izraele i Palestiny se žádné řešení nerýsuje. Prosím, nestřílejte po sobě tolik, je to nebezpečné. Škody napáchané v Gaze budeme částečně platit my, Američané. A na obranný izraelský systém Iron Dome, díky němuž nepřineslo palestinské ostřelování Izraelcům mnoho civilních ztrát, jsme také přispěli stovkami milionů dolarů my, Američané.
Čím méně Izrael skutečně potřebuje ochrannou ruku Spojených států (viz komentář str. 13), tím více se pohled na celý konflikt stává v Americe především položkou kulturního boje, v němž se zaujímají vyhraněné postoje. Donald Trump přestal jakkoli předstírat snahu o nestrannou podporu mírového procesu, jeho vyjednavač Jared Kushner dokázal sestavit plán mírového „řešení“ bez toho, že by jej s palestinským vedením vůbec konzultoval (plán překvapivě neuspěl). Na opačné straně spektra, tedy levicovém křídle Demokratické strany, dnes zase zaznívají radikálně opačné hlasy, jako když kongresmanka Ilhan Omar obvinila Izrael z terorismu a etnických čistek.
Za vyhraněnými postoji zatím stále stojí…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu