Scientists Precisely Measure the Interactions Between Neutrinos Hitting the Atomic Nuclei
„Osahat“ si neviditelný svět. (Mionový urychlovač ve Fermilabu) • Autor: Profimedia

Po několika měsících prosakujících zpráv, že se děje něco výjimečného, odhalil začátkem dubna americký tým z Fermiho laboratoře poblíž Chicaga svůj výsledek: když rok bedlivě sledujete chování mionů v magnetických polích, všimnete si, že něco nesedí. Je to sotva znatelný efekt v pohybu těchto částic, na jedenáctém místě za desetinnou čárkou, ale mohl by znamenat přehodnocení našeho standardního modelu částicové fyziky. Standardní model je přitom kompletním seznamem všech fundamentálních, tedy základních fyzikálních zákonů kromě gravitace, který nás už téměř 50 let překvapoval svojí schopností úspěšně popisovat realitu. Je tedy načase pálit učebnice?

Jako ve špionážním filmu

Miony jsou těžší nestabilní bratříčci elektronů. Žijí v přírodě sice jen pár mikrosekund, ale i tak je občas zahlédneme, když do naší atmosféry narazí energetická částice z hlubin vesmíru a vyvolá spršku exotické částicové zvířeny. Navíc je dokážeme poměrně jednoduše vyrábět v laboratořích a provádět na nich řadu experimentů. Pár mikrosekund života částice k jejich studiu víc než postačuje.

Miony zkoumáme hlavně proto, že ve kvantové fyzice nikdy neexistuje částice tak úplně sama. Všechny její vlastnosti jsou do určité míry závislé na kompletním výčtu fyzikálních zákonů a částic, se kterými může interagovat. Mion jako by „cítil“, na co všechno se může přeměnit nebo rozpadnout, a to ovlivňuje jeho chování. Tím, že je o dva řády těžší než elektron, pak mnohem více „ví“ o fyzice vysokých…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte