51A_foto Byung Chul Han archive
Byung-Chul Han

Pandemie vše jen zvýraznila. Pocity únavy, deprese a vyčerpání. Všímají si toho světové tituly jako The New Yorker, The Guardian, Forbes nebo The New York Times a přinášejí četné příběhy lidí, kterým došla energie a jen těžko dobíjejí baterie. Podle globálních průzkumů na sobě tři z pěti pracovníků pociťují vyhoření, v USA to jsou podle loňské studie tři ze čtyř. Světová zdravotnická organizace minulý týden publikovala zprávu, že přepracovanost každoročně přispívá ke statisícům předčasných úmrtí a jedná se vůbec o nejrizikovější faktor v zaměstnání.

Jako by touha po zvyšování výkonu definitivně narazila na lidské limity. A v této atmosféře se názvy knih Společnost únavyVyhořelá společnost filozofa Byung-Chul Hana čtou jako přesná diagnóza zrychlené doby. Byly to právě tyto tituly, v nichž jihokorejský rodák žijící v Německu už před deseti lety dokonale zachytil změny způsobené přechodem z pozdně industriálního věku do digitálního. Učinily z něj populární, hojně překládaný a také těžko zařaditelný hlas současné filozofie. Na přednáškách hltají jeho postřehy o současném světě umělci i starší generace vedle studentů. Pojí asijskou perspektivu s evropskou, vyznačuje se úsporným aforistickým stylem v duchu Friedricha Nietzscheho, ale také velkou odtažitostí vůči médiím a nechutí poskytovat rozhovory.

Je to právě únava, kterou považuje za charakteristický rys současnosti, a potvrzuje to i v eseji, jejž v březnu napsal pro list El País. „Ať tak či onak,…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1471

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte