sebek

Kam jsem se to prosím dovolal? Dobrý den, tady linka pojišťovny Zdravá prevence. Co pro vás můžeme udělat? Podívejte… ehm, zajímá mě, kdy umřu. Prima, tak nám o sobě něco řekněte. Jsem muž, 44 let. Nekouřím, nepiji. Mí rodiče jsou celkem zdrávi, přiměřeně věku. Alergiemi netrpím, léky neužívám. Občas mám migrénu, v práci trochu stres, jsem chirurg. Sport mám rád, ale vrcholový sportovec zdaleka nejsem. Mám ženu a čtyři děti. Žijeme na venkově, snad i zdravě jíme. Na preventivní prohlídky příliš nechodím, to víte, kovářova kobyla… Kromě četných úrazů včetně hlavy jsem nikdy ničím netrpěl. Nemám cukrovku ani vysoký krevní tlak. Chytrá váha mi setrvale ukazuje BMI přes 27. Ale moje máma vždycky říkala, že mám po ní těžké kosti. Průměrně spaluji ke dvěma tisícům kalorií denně, mám vysokou variabilitu srdeční frekvence, aplikace MySASY mi hlásí biologický věk 33 let. A sportovní zátěžový test mi před lety vyšel, že jsem 177 procent průměrného muže. Měřáky mám rád. Tak co, kdy umřu?

Skoro ve čtvrtině případů umírá muž na srdeční příhodu. V pětině případů na nádorové onemocnění. Necelých osm procent dělá smrtelný úraz. Je tak na třetím místě všech příčin úmrtí bez ohledu na věk. Chronické onemocnění dolních cest dýchacích a mrtvice se dělí o čtvrtou a pátou příčku – kolem pěti procent pravděpodobnosti. Na hranici tří procent uzavírá konec tabulky cukrovka a Alzheimerova choroba. Pod touto hranicí je už jen sebevražda muže (řeč je o americké populaci). Bacha, do 19 let je…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 38

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte