Polonahý mladý muž vyhlížející jako šaman, s kopím, rohy na hlavě a potetovaným tělem pózuje v jednacím sále amerického Senátu – fotografie, která minulý týden po útoku davu na Kapitol oblétla svět. A s ní i další snímky: Všichni ti slabí staří kongresmani se směšnými igelitovými pytli plynových masek na hlavách, které ochranka odvádí pryč. Starší žena, jež na zemi evidentně prodělává nervový záchvat. Slabost, kam se člověk podívá. A proti ní síla, kterou před útokem vzýval Donald Trump – energie davu podobného tomu, který kdysi vyraboval Zimní palác. Který zná řešení a odmítá tanečky unavené demokracie. Brzy přijde den zúčtování, kdy budeme soudit a popravíme prominenty jako Hillary Clinton a Nancy Pelosi – to je jeden z bodů víry temného konspiračního hnutí QAnon, k němuž se „šaman“ na snímcích hlásí. Je poctivé si přiznat, že populista Trump vyhmátl nějakou hlubokou strunu v lidské povaze a naučil se na ni hrát. A že se to může kdykoli a kdekoli zopakovat.

V časech pandemie zvlášť. Během uplynulého roku jako by všechna katastrofická díla, jež jsme četli nebo sledovali jako svého druhu strašidelné pohádky pro dospělé, ožívala před očima. Netýká se to pouze filmů jako Smrtící epidemie nebo Nákaza, ale třeba i knih Cormaca McCarthyho. Stárnoucí policista Ed Bell, který usiluje o udržení pořádku a přemýšlí nad mizející lidskostí, a proti němu chladný zabiják Anton Chigurh, ztělesnění Satana z Tahle země není pro starý. Nemocný umírající otec v …

I_obalka_R2-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R2-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 877

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte