Špatné zprávy o Americe jsou všude kolem nás. Minulý týden byl zcela jistě jedním z nejtemnějších v historii této země. Ale skrývají se v něm i dobré zprávy – nebo aspoň příslib naděje pro Ameriku.

Nemíním přikrášlovat realitu. Amerika si prošla jedním z největších ohrožení své vlastní demokracie za posledních 150 let – a ještě není všemu konec. Těm, kteří dosud stále pochybovali o tom, že Donald Trump byl hrozbou pro demokracii, přinesl minulý týden jasný důkaz. Ve skutečnosti byly důkazy již dlouho jasně na očích.

Editorial deníku The Wall Street Journal, strážce amerického konzervatismu, konzistentně zesměšňoval obavy z Trumpových autokratických tendencí. Rok po jeho nástupu do funkce v něm byl vysloven názor, že jeho působení „musí být strašlivým zklamáním pro pokrokové elity, které před rokem prorokovaly autoritářskou Ameriku a pro něž pan Trump představoval jedinečnou hrozbu pro demokratické normy“. Psalo se v něm, že jediné, z čeho je možné Trumpa obvinit, jsou „přehnané“ rétorické útoky na média.

Starší republikáni odmítali vznést dokonce i takto vlažné námitky. Někteří, jako třeba Lindsey Graham, se rychle změnili v patolízaly, dychtivé povzbudit Trumpovy nejhorší pudy.

Když jsem vyrůstal, byla Amerika také plná zmatků.

Tweetni to

Po vypuknutí pandemie poukazovali konzervativci na to, že Trump nevyužil svůj úřad k rozšíření výkonné moci, což mělo dokazovat, že neměl vůbec žádné autoritářské tendence. To je ovšem hluboké…

I_obalka_R2-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R2-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte