Nákladové nádraží Žižkov, leden 2021
Fantazii se meze nekladou. (Nákladové nádraží Žižkov) • Autor: Matěj Stránský

Pěšky od „koně“, tedy ze samého centra Prahy, je to sem necelé čtyři kilometry. Cesta z  Václavského náměstí na Nákladové nádraží Žižkov vede vznosnými bulváry Královských Vinohrad a romantickými parky Olšanských hřbitovů. Když tuto vzorovou trasu moderním velkoměstem člověk po necelé hodince urazí, otevře se před ním úplně jiný svět. Jako by prošel portálem, který ho rázem přenese kamsi do pohraničí.

Zchátralou bránou vstoupí na obrovskou zarůstající plochu, které dominuje vysloužilý kolos funkcionalistických nádražních skladů. Na louce plné divokých rostlin se honí zajíci, šumí tu březový háj, v jedné z rozpadajících se budov se pokouší zahřát někdo, kdo přišel o střechu nad hlavou. Všude na zemi se vzájemně proplétají koleje, které na východním konci areálu předloni České dráhy vytrhaly a svou někdejší pýchu tak definitivně zbavily funkce i smyslu. Nový se pro nádraží hledá a rozhoduje se o něm právě teď. Současná doba přitom nahrává myšlence, jestli by nešlo částečně uchovat dobrodružnou atmosféru, kterou aktuálně nabízí.

Divočina ukrytá kousek od centra hlavního města totiž nemusí sloužit jen bezdomovcům a milovníkům urbexu. Karanténa všechny naučila, že podobná místa se dají využít k procházkám, sportu nebo objevitelským cestám za kusem přírody, aniž bychom museli sedat do auta či používat MHD. Nebo k čemukoli jinému, fantazii se meze nekladou – na Žižkově se například nedávno otevřelo covidové autokino. Odborníci takovým územím říkají vágní terény, vnitřní…

I_obalka_R2-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R2-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte