17-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Máme za sebou zřejmě nejdramatičtější politický týden od sametové revoluce. Česko se ocitlo v centru světového dění poté, co představitelé státu oznámili, že na našem území spáchali teroristický čin agenti ruské tajné služby. Je nepochybné, že události budou mít vliv na politiku českého státu, v jistém ohledu by to mohl být i bod obratu. Ale právě proto nás čeká velmi náročné období. Emancipace českého státu od ruského vlivu by zhatila plány nejen Moskvy, ale i lidí kolem prezidenta Miloše Zemana.

Zemanova politika

„Dobrá! Ale jednou se to bude považovat za nenapravitelnou chybu,“ říká na hoře Říp jeden z členů tlupy praotci Čechovi a jeho druhům. Vladimír Jiránek ve svém vtipu z roku 1968 přesně vystihl odvěké bolavé téma našich dějin, a sice nevhodnou polohu Československa mezi Německem a Sovětským svazem.

Postupem času se ze západního souseda stal spojenec, ale ten východní, byť už s ním nesdílíme hranici, nás pořád straší. I po tolika letech od pádu železné opony nestaví své mezinárodní vztahy na partnerství, ale na hrozbách. Obavy v posledních letech jen rostly, zejména poté co Moskva obsadila ukrajinský Krym a pomohla vytvořit na východní hranici téže země separatistické zóny.

České tajné služby dlouhodobě varovaly, že vliv východní mocnosti stoupá i u nás. A čím silněji upozorňovaly na rizika, tím silněji jejich zjištění Miloš Zeman bagatelizoval. A nejen jejich zjištění. Útok na Ukrajinu či pokus o vraždu Sergeje Skripala podle něj neměly s Ruskem…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte