62_bellova
Bianca Bellová: Tyhle fragmenty

Povídka má u nás nevalnou pověst jak u řady autorů, tak většiny čtenářů. Sbírky povídek se tu berou jako koše na přípravné skici či nedodělky, z nichž se nepodařilo vytěžit dlouhé vyprávění, tedy román. Leckde ve světě má naopak povídka tradici a postavení mnohem prestižnější. Často také nejspíš díky tomu, že autoři i čtenáři chápou, že povídka prostě malým románem není a být nemůže; tak jako jinde chápou, že mikromanažer nemůže být zároveň makromanažerem. Ani nová sbírka povídek Biancy Bellové tohle nezmění, přesto by nám neměla uniknout.

Nečekaně silný zážitek

Jejich autorka patří k nejzářivějším hvězdám současné české literatury. Román Jezero (2016) jí přinesl vítězství v kategorii Kniha roku soutěže Magnesia Litera i Cenu EU za literaturu, v překladech je dostupný v dánštině i v japonštině. Čtenáři s nadšením hltající bestsellerovou produkci jejích současnic pro něj na sítích volí opatrná slova typu „zvláštní“, ale mají jej zjevně na hromádce vedle knih Aleny Mornštajnové či Petry Soukupové.

Následující, předloňská Mona tento status čtenářsky oblíbených, kritikou přitom oceňovaných děl ještě utvrdila. Bellová umí vytvořit ponurou, dystopickou atmosféru světa, který se rozpadl, a v jeho troskách se plahočí jedinci, kteří hledají naději. Ta schopnost evokovat atmosféru nejistého, neuchopitelného a neovladatelného je vidět i ve třech knihách, které vydala před Jezerem. Ale až v něm zároveň našla schopnost servírovat obrazy podivného…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte